Choď na obsah Choď na menu
 


Skalár

14. 7. 2009

Pterophyllum scalare

Skaláre, po gupkách a mečúňoch asi najznámejšia ryba chovaná v akváriách. Patria medzi cichlidy. Existuje kopec variet, čím vzdialenejšie odtiene, tým sú chúlostivejšie. Požierajú menšie ryby, ako napr. neónky, ale aj gupky. Je to juhoamerická cichlida, ktorá by mala byť v husto rastlinami zarastenom akváriu. Ide o menej náročný druh. Len niektoré formy sa chovajú horšie - zlatý skalár. Ako cenená forma sa považuje čierny skalár. Kedysi pôvodné skaláre boli úctyhodných rozmerov, dnes už takéto skaláre by sme hľadali len veľmi ťažko. Dnes aj 10 cm vysoký skalár je dobrý. Bohužiaľ u skalárov došlo v akváriových chovoch už k takej degradácii šľachtením, chovom v nevhodných podmienkach. Veľmi často sa stretávam u chovateľov bez väčšieho záujmu, alebo u začínajúcich, že skaláre chovajú v malých nádržiach. Skalár by sa mal chovať aspoň v 150 litrovej nádrži, ktoré je 50 cm vysoké. Ďalšie paradoxná vec je chov s gupkami. Skalárovi je gupka, alebo prípadne neónka potravou. Je možné, že žijú vedľa seba roky, ale buď si naozaj na seba zvykli, alebo gupky boli v nádrži skôr, alebo skaláre nedorástli na slušnú veľkosť. Bežne sa skaláre skrmujú gupkami, prípadne aj neónkami. Skalár je pokojná ryba, pri ktorej nie je dobre chovať príliš zvedavé ryby, ktoré rady ochutnávajú plutvy takýchto pokojnejších rýb. Nehodia sa napr. mrenky štvorpruhé - Capotea tetrazona.

Samostatnou kapitolou je chov spoločne s terčovcami. Terčovce sú veľmi náročné ryby a náchylné na množstvo chorôb. Skaláre sú v tomto smere odolnejšie. Spoločný chov odporúčam len skúseným chovateľov. V zásade to nie je vylúčené, skaláre musia byť dostatočne odčervené.

Pohlavie sa rozoznáva ťažko, samička má v období neresu na hlave menší nádor. Skalár je schopný mať 1000 ikier, avšak poter je veľmi malý, a vyžaduje striktne prachovú živú potravu, čo môže byť problém. Skalár na rozmnoženie potrebuje tlak vody - vysoký vodný stĺpec, ale pokiaľ má všetko ostatné v dobrom stave, je schopný sa vytrieť aj v 8 litrových 20 cm vysokých nádržkách. Skaláre, pokiaľ majú mladé, tak sa môžu istý čas starať o potomstvo, ak je vo forme ikier, ale ak sa vyliahne plôdik, skalár takmer vždy podľahne a nakŕmi sa nimi. Preto sa v tejto dobe neodporúča, aby sa dospelce zdržiavali spolu so znáškou. Ikry kladú na pevný podklad, ktorým môže byť aj list rastliny, napr. list echinodoru. Používa sa aj napr. nerovný kúsok s odstrihnutej PET flaše.